Vaktija Travnik je raspored islamskih molitvi za svaki dan i naznaka početka i završetka posta u vrijeme mjeseca ramazana.
Vaktija Travnik na našem portalu je usklađena sa vaktijom Islamske zajednice direktnom poveznicom tako da možete biti sigurni da je ispravna.
Početak namaskih vremena i njihovo trajanje unaprijed određuju za to stručni ljudi u Islamskoj zajednici, tačno u minutu. Takav kalendar naziva se vaktija i najčešće obuhvaća razdoblje od jednog mjeseca. Skup vaktija za svaki pojedini mjesec islamskog kalendara naziva se takvim.
Šarena Džamija Sulejmanija u Travniku
Sulejmanija ili Šarena džamija kako je neki zovu jedna je od najpoznatijih džamija na području Travnika. Ova džamija je zapravo druga verzija prve džamije koja je bila od drveta, a sagradio je Gazi aga. Kasnije je obnovljena, odnosno sagrađena na približnom mjestu.
Osim toga zanimljivo je to da je uz džamiju sagrađeno i niz drugih objekata kao što su prostori za radnje i džamijski trg. Kao i većinu znamenitosti, ni ova nije bila pošteđena požara, te je nakon toga obnovljena od strane Sulejmana paše Skopljaka, po kome je na kraju dobila naziv Sulejmanija.
Neki od podataka kažu da je zbog išaranih zidova dobila naziv Šarena džamija. Naime džamija je iznutra i vani obojena po okrečenim zidovima i po drvenariji i ukrašena raznim šarama pa je zbog toga i nastao naziv.
Tridesetih godina XX stoljeća tadašnje Vakufsko povjerenstvo Kraljevine Jugoslavije je izdalo naredbu da se šare u unutrašnjosti obnove premazivanjem po starim uzorima, a na vanjskim zidovima preboje arabeskama.
Islamski kalendar i vaktija Travnik
Islamski kalendar ili hidžretski kalendar je kalendar po kojem se ravnaju muslimani prilikom određivanja svojih dnevnih dužnosti i blagdana, a u mnogim islamskim državama ovo je službeni kalendar.
Riječ je o je lunarnom (mjesečevom) kalendaru. On se ravna prema mjesečevim mijenama. Jedna puna mjesečeva mijena (transformacija od mjeseca mlađaka na nebu do punog mjeseca i potom opet do mlađaka) označava protok jednog mjeseca po kalendaru. Jedna hidžretska godina ima 354 ili 355 dana.
Zbog toga dan hidžretske Nove godine nikad ne pada na isti dan po gregorijanskom kalendaru (sunčevom kalendaru) nego kruži kroz sva godišnja doba. Na taj je način, također, izbjegnuto eventualno poklapanje islamskih i poganskih svetkovina na isti dan.
Za početak islamskog kalendara uzima se Hidžra, preseljenje Muhameda i muslimana iz Meke u Medinu 622. godine zbog progona i pritisaka koje su nad njima vršili mekanski idolopoklonici.
Od Hidžre do danas (2022.) navršilo se 1443 hidžretskih godina, te se nalazimo u 1444. hidžretskoj godini.
S obzirom na to da je početak islamskog kalendara fiksiran kasnije odnosno da godine prolaze brže zbog manjeg broja dana, po broju godina preklopit će se s gregorijanskim 20874. godine. Muslimani, osim vlastitog kalendara, imaju i vlastite blagdane među kojima su najveći Ramazanski i Kurban-bajram.
Islamski kalendar Mjeseci
Islamski kalendar ima dvanaest mjeseci s 29 ili 30 dana:
Muharrem ul Haram (ili skraćeno Muharrem) – محرّم – “zabranjen”
Safer – صفر – “prazan”
Rebiul-evvel (Rebi’ I) – ربيع الأول – “prvo proljeće”
Rebiul-ahir (Rebi’ II) – ربيع الآخر أو ربيع الثاني – “drugo proljeće”
Džumadel-ula (Džumade I) – جمادى الأول – “prvi mjesec osušene zemlje”
Džumadel-uhra (Džumade II) – جمادى الآخر أو جمادى الثاني, – “drugi mjesec osušene zemlje”
Redžeb – رجب – “poštovanje”
Ša’ban – شعبان – “raštrkani”
Ramazan – رمضان – “sprženi”
Ševval – شوّال – “podizanje”
Zul-ka’de – ذو القعدة – “primirje”
Zul-hidždže – ذو الحجة – “hadžiluk”
Islamski kalendar Dani
nedjelja: yaum al-ahad – يوم الأحد – (prvi dan)
ponedjeljak: yaum al-ithnayn – يوم الإثنين – (drugi dan)
utorak: yaum ath-thalatha’ – يوم الثُّلَاثاء – (treći dan)
srijeda: yaum al-arbaa’ – يوم الأَرْبعاء – (četvrti dan) četvrtak: yaum al-khamis – يوم الخَمِيس – (peti dan) petak: yaum al-juma – يوم الجُمْعَة – (džùma)
subota: yaum as-sabt – يوم السَّبْت – (sedmi dan)
Preporuka
- Popularne znamenitosti u Travniku
- Travnička tvrđava nikoga ne ostavlja ravnodušni!
- Travnik je grad nobelovca i 77 vezira
- Kako klanjati sabah namaz?
- Islamski sanovnik: sanjati vranu ili gavrana