back to top

Sulejmanija Šarena džamija Travnik

Sulejmanija Šarena džamija je vezana je za urbani razvoj grada i imena značajnih vakifa, od kojih su dva nosila vezirsku titulu.

Na mjestu Šarene džamije je još krajem XVI stoljeća podigao svoju džamiju neki Gazi-aga, po kojem je ona sve do 1757. godine bila poznata kao Gazi-agina džamija.

Nije sačuvan opis Gazi-agine džamije. Ova prva džamija je imala i harem koji je vremenom potiskivan i stiješnjen uz samu džamiju. 1757. godine je bosanski valija Sopa Salan Ćamil-Ahmed-paša iz temelja obnovio Gazi-aginu džamiju, sagradivši pod njom bezistan sa dvadeset i sedam dućana, pa se ona od tada nazvala Ćamilija džamija.

sulejmanija šarena džamija
Sulejmanija Šarena džamija Travnik

Iz vakufname Ahmed-pašine, tj. vakufname Ćamilija džamije iz 1757. godine, saznaje se samo da je Gazi-agina džamija te godine bila u potpuno urušenom stanju, te da ju je nešto prije 3. jula 1757. godine obnovio dobrotvor Ahmed-paša.

Vakufnama sadrži podatke o tome da je džamija iz temelja obnovljena, osim kamene munare, i da je tada temeljito opravljen i vodovod. Tom prilikom je uz džamiju izgrađena i česma sa četiri lule i u nju dovedena voda iz već postojećeg vodovoda.

Ova vakufnama, pored drugih podataka, sadrži i opis nove građevine u kome se kaže da je džamija počivala na kratkim kamenim stupovima, te da je pod džamijom bezistan sa dva ulaza i deset dućana unutar njega i sedamdeset poredanih oko bezistana, iza arkada džamije.

Ovaj opis u potpunosti odgovara sadašanjem stanju objekta, pa je vjerovatno da je ovaj dio objekta preživio požar koji je 1815. godine zahvatio Donju čaršiju, a sa njom i džamiju.

sulejmanija šarena džamija
Sulejmanija Šarena džamija wikipedija

Sulejmanija Šarena džamija i obnova nakon požara

Nakon ovog požara iz 1815. godine, džamiju je temeljito obnovio Skopljak Sulejman-paša, po kojem se džamija od tada naziva Sulejmanijom. Ovaj vezir je stolovao u Travniku od 27. oktobra 1815. do 23. januara 1818. godine.

Pored obnove ove džamije, on je sagradio turbe nad mezarom bosanskog vezira Mustafe-paše Jenišeherlije u dvorištu Kukavičine medrese u Gornjoj čaršiji, te obnovio sahat-kulu kod Hadži Ali-begove džamije.

Za održavanje ovih objekata ostavio je bogat, vezirski vakuf, a samoj džamiji je poklonio i ostavio na čuvanje visoko tursko odlikovanje koje je on primio za vojne zasluge.

O dešavanjima u vezi sa Šarenom džamijom od 1815. godine do danas se malo zna. Iz historijskih podataka zaključuje se da je tokom bombardiranja Travnika u II svjetskom ratu porušen zapadni ugao objekta i već 1945. godine je on obnovljen.

sulejmanija šarena džamija
Sulejmanija dzamija slike unutrašnjosti (Sulejmanija Travnik)

Sulejmanija džamija Travnik je jedinstvena po arhitekturi

Enterijer Sulejmanije (šarene) džamije je posebno bogato dekorisan. Naročito se ističu lijepo slikane ornamentalne partije nad mihrabom i lučnim poljima nad prozorima.

Na galeriji iznad prozora u kaligraf­ski izvedenom arapskom pismu ispisana su imena najbližih ashaba Muhammeda, s.a.v.s. Živopisno je ukrašena kaseti­rana tavanica i drveni stubovi koji nose galeriju i stropnu konstrukciju.

Munara se nalazi na lijevoj umjesto na desnoj strani džamije kako je, inače, pravilo kod gradnje džamija. Pretpostavlja se da je munara starija od džamije i da potiče od prethodne Ćamilije.

U periodu prije 1992. godine Šarena džamija je restaurirana, bezistan stavljen u funkciju i rekonstruisan nekadašnji zanatsko-trgovinski centar oko nje.

Sadašnji imami džamije su: dr. hfz. Džemail-ef. Ibranović i Merzuk-ef. Omerdić.

U džamiji se klanjaju svi dnevni namazi i džuma-namaz. Mektepska nastava se izvodi četiri dana u sedmici. Na području džemata se nalaze i dvije tekije koje djeluju u okviru Islamske zajednice: nakšibendijsko-halidijska tekija u Lončarici džamiji i nakšibendijska tekija u Osojskoj džamiji.

sulejmanija sarane dzamija
Sulejmanija Šarena džamija

Sulejmanija Šarena džamija je obnovljena od temelja 2020. godine

U subotu, 13. aprila 2019. u Travniku je, u prisustvu velikog broja vjernika i predstavnika vjerskog i političkog života u Bosni i Hercegovini, svečano otvorena restaurirana Šarena džamija ili Sulejmanija. 

Šarena ili Sulejmanija džamija u Travniku jedan je od najpoznatijih i najznačajnijih kulturno-historijskih objekata na području srednje Bosne.

Njena restauracija i rekonstrukcija trajala je 500 dana, a počela je u avgustu 2017. godine. Uz posredovanje Vakufske direkcije u Sarajevu ovaj projekat finansirala je Generalna direkcija vakufa Republike Turske.

Projekat je obuhvatio potpunu rekonstrukciju i restauraciju samog objekta džamije sa restauracijom slikanih elemenata, zatim rekonstrukciju poslovnih prostora ispod objekta džamije (Bezistan), te vanjsko uređenje u sklopu kojeg je izvršeno uređenje potoka uz džamiju.

sulejmanija sarena dzamija
Colourful mosque Šarena Džamija

U projekat obnove Sulejmanije džamije uloženo je oko 2 miliona KM

Radove je izvodila firma Neimari d.o.o. iz Sarajeva, a uz nju su radile još dvije firme iz Turske, “Bilsa” i “SBS Restorasyon”.

U projekat je uloženo oko 2 miliona KM, a najvažnije od svega jeste da je projektom obuhvaćena i urađena sanacija i ojačavanje temelja.

Ovo se moralo uraditi jer je nakon Drugog svjetskog rata bila narušena statika objekta, uslijed čega su se stalno javljale pukotina na zidovima džamije. 

sulejmanija šarena džamija
Sulejmanija Šarena džamija Travnik

“Govorimo o objektu koji je na listi nacionalnih spomenika u BiH, koji potiče iz druge polovice 16. stoljeća, a koji je uz to smješten u strogom centru grada Travnika i nezaobilazan je spomenik kulture za sve koji dolaze na ovo područje.

Značaj njegove rekonstrukcije je gotovo nemoguće valorizirati. S obzirom na historijat, kapacitet i položaj u gradu, moram kazati da smo jedva čekali dan kada ćemo džamiju ponovno staviti u funkciju.

Travnik je grad džamija, koristili smo kapacitete manjih mahalskih džamija kao nadomještaj za onaj kapacitet koji nam je pružala Šarena džamija, i evo, hvala Bogu, dočekali smo i taj dan kada se ona vraća u funkciju. Značajno je da se to dešava prije nastupajućeg mubarek mjeseca ramazana.

Mislim da su srca vjernika, ali i svih građana Travnika, ushićena i raduju se ozračju i ljepoti koju nam ponovo, u još ljepšem izdanju, pruža Šarena džamija,” kazao je u izjavi za Preporod glavni imam Medžlisa IZ Travnik Salih ef. Indžić.  

Šarena džamija njena historija vezana je za razvoj Travnika

Sulejmanija Šarena džamija njena historija je historija Travnika

Predlažemo da pročitate i ovo

Možda vas zanima

U Travniku sutra počinju Andrićevi dani

U Travniku sutra, 9. oktobra, započinje kulturna manifestacija "Andrićevi dani", koja će trajati do 9. novembra 2024. godine. Ova manifestacija posvećena je književnosti i...

(FOTO) Održana promocija knjige „DING-DONG“ autora Rusmira Agačevića

Večeras je upriličena promocija knjige „DING-DONG“ autora Rusmira Agačevića. Ovaj fantazmogorični i bajkoviti roman, ilustrovan živopisnim crtežima Dejana Pranjkovića, uveo je prisutne u aktuelnosti...

NAJAVA: Promocija knjige „DING-DONG“ autora Rusmira Agačevića

U ponedjeljak, 7. oktobra, u Ex-ponto Rodnoj kući Ive Andrića održat će se promocija knjige „DING-DONG“ autora Rusmira Agačevića. Ova jedinstvena knjiga, namijenjena kako...

(FOTO) Upriličena promocija knjige „Dok zrijem: pabirčenja po patrljcima...

Danas je, nakon svečanog otvorenja izložbe „Slovom o slovu: Tragovima bosanske pismenosti“ u amfiteatru Mješovite srednje škole „Travnik“, upriličena promocija knjige „Dok zrijem: pabirčenja...

Drugi čitaju

(FOTO) SSK Target Travnik osvojio prvo mjesto na...

Danas je Sportski streljački klub Target iz Travnika organizovao prestižno takmičenje pod nazivom Kup 2024 "PECO – KANAFIJA". Na ovom događaju, koji je okupio...

Raspisan javni konkurs za popunu radnih mjesta državnih...

Raspisan je javni konkurs za popunu radnih mjesta državnih službenika u Općini Travnik. Kompletan javni poziv možete pogledati ovdje.

Vlasnik popularnog frizerskog salona u Travniku donirao 1500...

Travničanin Fikret Heldić, vlasnik popularnog frizerskog salona Fiki, pokazao je izvanredno srce i nesebičnost donirajući cijeli svoj budžet od 1500 KM žrtvama nedavnih poplava...

Važna obavijest poljoprivrednim proizvođačima s područja općine Travnik

Obavještavaju se poljoprivredni proizvođači s područja općine Travnik, koji su upisani u registar poljoprivrednih gazdinstava i registar klijenata, da su, u skladu sa članom...

Šta vidjeti u Travniku?

Ako u skorije vrijeme planirate posjetiti čuveni vezirski grad u srcu Bosne i Hercegovine onda u nastavku pročitajte šta vidjeti u Travniku! Šta vidjeti u...

Stari Grad Komotin

Da li ste znali da u Jajcu postoji Stari Grad Komotin skriven i uokviren šumama, sa kojeg se pružaju bajkoviti prizori? Vjerovatno ćete se još...

Vlašić – Čudesna planina za koju smo svi...

Vlašić je planina jedinstva mnogih prirodnih vrijednosti, ne ostavlja ravnodušnim nikog i čini se, nikad. Vrijeme, godišnje doba, pa čak i kraći boravak, razlog su...