Contents
Travnička tvrđava Stari Grad nikog ne ostavlja ravnodušnim. Posebno vas opčara ako u Travnik dolazite iz pravca Sarajeva.
Stari Grad Travnik vrata otvara u osam sati, već tads a ulazu susrećemo prve turiste. Posjetu Tvrđavi i upoznavanje sa znamenitostima Travnika, zapoćele su i njemačke turistice iz Rena. Nisu krile oduševljenje jer Stari Grad Travnik nikog ne ostavlja ravnodušnim.
Na prirodnom uzvišenju iznad grada Travnika, tvrđava izgrađena u vremenima opasnosti od najezde osmanske vojske, već vijekovima odolijeva vremenu i skriva nedoumicu o bosanskom kralju koji ju je podigao nad Hendekom, potokom što zimi teče, a ljeti presušuje.
Tvrđava Stari grad nikog ne ostavlja ravnodušnim Travnik je poznat kao “Muzej na otvorenom”
Tvrđava Stari Grad čuva Vezirski Travnik već 500 godina
Ovaj nacionalni spomenik BiH sa različitim tragovima arhitektonskih faza iz srednjovjekovnog, osmanskog i austrougarskog doba, predstavlja rijedak i vrijedan primjer utvrde na našem području.
Godine 1999. pokrenut je proces obnove i revitalizacije tvrđave, te ona danas predstavlja turistički centar kulturno-zabavnog života Travnika koji svakodnevno pohode brojni domaći i strani turisti.
Travnička tvrđava se nalazi u istočnom kraju današnjeg grada Travnika, odakle kontroliše ulaz i prolaz kroz usku dolinu rijeke na pravcu do naselja Turbe. Smješten je na odsječenom i dijelom stjenovitom obronku Vlašića.
Sa istočne strane utvrde nalazi se izvor potoka Šumeće, a sa njegove zapadne strane protiče potok Hendek.
Stari Grad Travnik – Most nad Hendekom Travnička tvrđava početkom prošlog stoljeća
Komisija za očuvanje nacionalnih spomenika na sjednici održanoj 25. do 31. januara 2005. godine donijela je odluku da se tvrđava, proglasi za nacionalni spomenik BiH.
Ovu odluku Komisija donijelo je u sljedećem sastavu: Zeynep Ahunbay, Amra Hadžimuhamedović (predsjedavajuća), Dubravko Lovrenović, Ljiljana Ševo i Tina Wik.
Nacionalni spomenik čini graditeljska cjelina – Stari grad u Travniku koja obuhvata: pristupni most, bedeme i objekte unutar bedema, kao i pokretno nasljeđe koje se nalazi u inventarnoj knjizi Zavičajnog muzeja u Travniku i dio je muzejske zbirke.
Travnička Tvrđava kroz historiju
O srednjovjekovnom gradu Travniku nema pomena u istorijskim dokumentima, ali oblik gornje tvrđave, u kojoj se nalazila dvorska palača, kao i toponim “Varoš” ispod tvrđave govore u prilog postojanju podgrađa uz utvrđenje u srednjem vijeku.
Tek 1464. godine pominje se grad Travnik. Te godine osmanske trupe sa sultanom Mehmedom II na čelu, poslije osvajanja Bobovca 1463. godine, u pohodu na Jajce zauzele i Travnik.
Poslije 1480. godine, nakon provale Vuka Grgurevića, u grad je smještena stalna posada i izgrađena džamija u tvrđavi koja nosi ime Bajazida I.
Nakon provale Eugena Savojskog u Bosnu i spaljivanja Sarajeva 1697. godine u Travnik je premješteno sjedište bosanskog namjesnika i bio je vezirski grad s manjim prekidima do 19. juna 1850. godine.
U 18. i 19. stoljeću, travnička tvrđava je ostala upamćena kao kazamat i gubilište za nepokorne bosanske begove i age, kao i svakovrsne prestupnike.
Do 1878. godine tvrđava je imala stalnu posadu. Utvrđenje je kao vojnički objekat služilo austrougarskoj, a zatim i svim vojskama sve do kraja II svjetskog rata. Stari Grad Travnik gubi vojnu funkciju 1946. godine. Od 1953. godine brigu o tvrđavi vosi Zavičajni muzej Travnik.
Nadamo se da ćete posjetiti Vezirski Grad Travnik
Dok boravite u našem voljenom gradu obavezno pojedite najbolje čevape na svijetu, popijte čašu hladne Plave vode, probajte travnički sir i zapjevajte sevdalinku za koju mnogi tvrde da je nastala u Travniku.
Travnik info – Najbitnije informacije za turiste
- Rodna kuća nobelovca Ive Andrića
- Plava voda u Travniku
- Sulejmanija šarena džamija u Travniku
- Ilhamijno Turbe u Travniku
- Lutvina kafana (Rudolfova kafana)
- Planina Vlašić – Dragulj u srcu Bosne
- Ovo su najpoznatiji travničani
