Stariji brat, starija sestra je mentorski program kroz koji se spajaju volonter/volonterka (stariji brat/sestra) i dijete (mlađa sestra/brat) s ciljem razvijanja kvalitetnog, brižnog i podržavajućeg odnosa.
Taj se cilj ostvaruje putem dva oblika: rad volontera s djetetom i rad stručnjaka s volonterima. Volonteri se osnažuju za mentorski rad s djecom i kvalitetno provode svoje slobodno vrijeme, te imaju mogućnost jačanja socijalnih vještina.
Mentorski program “Stariji brat starija sestra” CEM Travnik implementira u saradnji sa Centrom za socijalni rad Travnik, koji pruža podršku i profesionalnu uslugu savjetovanja.
U programu Stariji brat, starija sestra djeca se individualno druže sa volonterima koji im postaju modeli za usvajanje socijalno prihvatljivih ponašanja i podrška u razvoju životnih vještina. Tokom tih druženja djeca najradije odlaze u kino, šetnje, na kolače, kuglanje, plivanje, klizanje, a posebno zadovoljstvo su im zajednički izleti i kreativne radionice na kojima se ostvaruju prijateljstva s drugom mlađom braćom i sestrama.
Djeci uključenoj u projekat zbog određenih porodičnih prilika i nedostatka mogućnosti, volonteri se obučavaju kako djetetu biti „stariji brat, starija sestra“ tj. odrasla osoba na koju se može osloniti i koja će mu biti uzor za odrastanje. Jedan takav prijateljski odnos doprinosi tome da se posljedice negativnih faktora razvoja ublaže, te spriječi socijalna izolacija kao i njome često uvjetovane poteškoće u školi. Omogućava im se podrška koju ne dobijaju u porodici, pomaže im se da sklapaju bolje socijalne kontakte s okolinom kako bi se smanjila mogućnost devijacija u svim sferama njihovog života, a time i njihova socijalna isključenost.
Iz Centra za edukaciju mladih kazali su da je izuzetno bitna stvar u programu i aaradnja sa partnerima koji su osigurali djeci i volonterima besplatne članarine, a to su do sada Plesni studio “Prijatelji djece – Maya”; Dramski studio Centra za kulturu Općine Travnik, FK “Bubamara”, Judo klub “Travnik”, Košarkaški klub “Travnik, Karate klub “Travnik”, Internacionalni Univerzitet Travnik, Fitness Centar MY WAY i Gradska biblioteka Travnik. Sve navedene instutucije pokazale su se kao socijalne odgovorne obrazovne, sportske i kulturne organizacije.
Pozitivna stvar ovog programa jeste upravo u udruženosti da se djeci osigura zdravo i sretno odrastanje.
Druženjem s volonterima djeca dobijaju novi uvid u život van njihovog svakodnevnog okruženja. Provode svoje vrijeme u druženju, tako što se igraju, odlaze u pozorište, u kino ili zajedno usvajaju školsko gradivo. U ovome slučaju, provođenje kvalitetnog slobodnog vremena svodi se na najjednostavnije aktivnosti, koje djeca ne upražnjavaju svaki dan. Djeci uključenoj u program potreban je neko ko će ih naučiti i pokazati im „sasvim normalne“ aspekte života poput odlaska u kino, muzeje, šetnje, vožnju bicikla, obilazak zoološkog vrta i slično, a dio programa možete biti i VI!
Važno je podsjetiti da CEM već dvadeset godina uspješno radi na stvaranju zdravog i sigurnog okruženja za djecu i mlade, okruženja u kojem imaju priliku izgrađivati svoju ličnost, biti prihvaćeni i poštovani i dostići svoj puni potencijal.