„Ex Ponto“ – mjesto susreta Rodna kuća Ive Andrića i ove subote je organizovao druženje ”Na kafi sa Esad Bajtalom”.
Travničani su danas mogli slušati predavanje iz kulturne historije BiH simboličnog naziva ”Zanati i život”. Tema „Zanati i život“ o kojoj je prof. dr. Esad Bajtal govorio ticala se porijekla riječi, historijskom naslijeđu, egzistencijalnom temelju opstanka pojedinca, porodica i društva uopće, ali i u drugim diskursima.
„Kao preteća moderne industrijske proizvodnje i tehnološkog razvoja Zapada, zanati si imali posebnu društvenu težinu, smisao i značenje. Ne samo u egzistencijalnom, nego i u statusnom smislu. Zanatlije su bili visoko cijenjeni “ljudi zlatnih ruku” koji su “imali svoj hljeb” i najšire poštovanje svoje okoline. Bez toga bio si potpuno nevažan i marginalan. Neko ko nema “ni alata ni zanata”, profanisan je kao nebitan, a ponekad i društveno sumnjiv pojedinac. Čovjek bez izgleda i društvene perspektive”, istaknuto je u najavi ovog predavanja.
Prvi zanati kod nas pominju se u najstarijem katastarskom defteru iz 1489. godine.
Esad Bajtal magistrirao je i doktorirao na Filozofskom fakultetu u Sarajevu. U dosadašnjoj profesionalnoj karijeri bavio se predavačkim i publicističkim radom te uređivačkim poslovima u elektronskim i printanim medijima.
Autor je više knjiga od kojih izdvajamo: Za (i) protiv tolerancije; Psihologija budističke etike, filozofije i umjetnosti; Filozofski temelji psihologije; Manje od ništa; Al Tempo; Duplo golo; Država na čekanju (dva izdanja); Govor tame; Sevdalinka, alhemija duše; Neofašizam u etno-fraku (dva izdanja); Metanaracija, poetizacija i psihijatrizacija Daytona i Strah od kopanja.