U cilju osiguravanja adekvatnih uvjeta za osobe s težim oštećenjem sluha prilikom pristupa općinskim uslugama, Općina Travnik je pokrenula je dvomjesečnu obuku zaposlenika u okviru savladavanja znakovnog/gestovnog jezika.
Obuka je organizirana u saradnji s Udruženjem gluhih i nagluhih osoba „Bugojno“.
Općinska uprava nastoji kontinuirano poboljšavati pristup općinskim uslugama svojim sugrađanima, regulirajući i uvodeći standarde za jednostavniju dostupnost informacija.
Na kraju obuke, svi polaznici dobit će certifikate o savladavanju osnova komunikacije s gluhonijemim osobama, što će značajno olakšati interakciju s građanima s oštećenjem sluha.
Komunikacija je najveća barijera s kojom se suočavaju gluhe i nagluhe osobe. Srednjobosanski kanton je drugi u Federaciji BiH koji je usvojio Zakon o upotrebi znakovnog jezika, što bi moglo značajno poboljšati život osoba s oštećenjem sluha kroz njegovu stvarnu implementaciju.
Prema podacima nevladinih organizacija, u Bosni i Hercegovini postoji oko 70.000 registriranih osoba s oštećenjem sluha, dok je prema zadnjem popisu stanovništva zabilježeno oko 40.000. Na području
Srednjobosanskog kantona procjenjuje se da se oko 2.000 osoba suočava s problemima u komunikaciji, što dovodi do izolacije i marginalizacije.
Prioriteti za gluhe osobe uključuju pravo na znakovni jezik i osiguranje jednakih mogućnosti u svim područjima života, uključujući pristup obrazovanju i informacijama.