Visoke temperature koje su posljednjih dana zahvatile Bosnu i Hercegovinu već ostavljaju ozbiljne posljedice po zdravlje građana. Ljekari upozoravaju da je zabilježen povećan broj kolapsnih stanja, ali i srčanih i moždanih udara, te apeluju na građane da prve simptome iscrpljenosti zbog vrućine ne zanemaruju.
Među najčešćim simptomima su slabost, malaksalost, glavobolja, vrtoglavica, grčevi, mučnina i povraćanje. Ukoliko se na vrijeme ne reaguje, može doći do toplotnog udara, koji predstavlja hitno i po život opasno stanje.
Najveći rizik imaju hronični bolesnici, starije osobe, djeca, ali i svi koji rade ili duže borave na otvorenom. Stručnjaci savjetuju da se izbjegava boravak na suncu u periodu od 11 do 17 sati, redovno unosi dovoljno tečnosti, nosi lagana i svijetla odjeća te rashlađuju prostorije u kojima se boravi.
U slučaju da nekome pozli zbog visokih temperatura, potrebno ga je odmah premjestiti u hlad ili klimatizirani prostor, rashladiti tijelo i, ako je osoba pri svijesti, davati manje količine vode. Ako se stanje ne poboljšava ili se pogoršava, neophodno je odmah pozvati hitnu medicinsku pomoć.
Meteorolozi najavljuju da će se toplotni val zadržati i narednih dana, zbog čega ljekari pozivaju građane na dodatni oprez i odgovorno ponašanje kako bi se izbjegle ozbiljne zdravstvene posljedice.



