Dominko Gavrić iz Novog Travnika jedini je stalni stanovnik sela Kovačići, ali njegova samoća ne znači i besposlenost. Naprotiv – ovaj vrijedni poljoprivrednik i stočar svojim radom pokazuje da priroda, ako joj se posvetite, vraća višestruko.
Na svojoj farmi koza i prostranom imanju, Dominko ove sezone planira proizvesti čak tonu mladog kozjeg sira i tonu ekološki uzgojenog paradajza. A to je tek početak. U narednih mjesec dana očekuje i urod od oko tri tone krompira, a u njegovom vrtu uspijevaju i grah, kupus, tikve, luk, špinat i repica.
Cijelu zimnicu Dominko proizvede sam, za vlastite potrebe, dok višak redovno prodaje. Njegova hrana je prirodna, domaća i potpuno bez kemije.
Na farmi živi pedesetak koza, a sigurnost im osigurava pet velikih pasa koji ih čuvaju od divljih zvijeri. Dominko se brine da sve njegove životinje žive u zdravom i prirodnom okruženju.
Osim toga, u njegovom voćnjaku su rodile jabuke, kruške i orasi, pa se čini da kod Dominka sve uspijeva. S ponosom je pokazao i kako pravi mladi kozji sir, koristeći samo svježe mlijeko s vlastite farme.
Za sve svoje proizvode, bilo da su biljnog ili životinjskog porijekla, Dominko ima osiguran plasman, što govori o povjerenju koje je stekao kvalitetom.
U vremenu kada se sve više govori o povratku prirodi i zdravoj hrani, priča iz sela Kovačići pokazuje da je to itekako moguće – uz rad, znanje i ljubav prema zemlji. (Video: Srećko Stipović)


