Nakon duže pauze, Travnik ponovo postaje pozornica kulture, umjetnosti i emocija – „Travničke pozorišne svečanosti 2025“ vraćaju se u velikom stilu! U koprodukciji Pozorišta Travnik i Centra za kulturu općine Travnik, festival će od 20. do 24. oktobra 2025. godine okupiti vrhunske glumce, pisce i ljubitelje teatra iz cijele Bosne i Hercegovine.
Grad podno Vlašića, poznat po svojoj bogatoj kulturnoj tradiciji i velikanima poput Ive Andrića i Josipa Pejakovića, ponovo će zasjati na mapi bosanskohercegovačkih pozorišnih centara. Publiku očekuju nezaboravne predstave, promocije knjiga i programi koji slave umjetnost riječi i pokreta.
Program festivala
20. oktobar 2025. – Omaž Josipu Pejakoviću
Veče posvećeno jednom od najvećih imena bh. glumišta – čovjeku čije su uloge i tekstovi obilježili decenije kulture Bosne i Hercegovine. Biće to emotivna noć sjećanja, poštovanja i zahvalnosti.
Predstava: „Državni lopov“ – Studio Teatar
Popularna komedija koja na duhovit način prikazuje apsurde svakodnevice i društvene stvarnosti. Jedan od najgledanijih komada na regionalnoj sceni, poznat po britkom humoru i prepoznatljivim likovima.
21. oktobar 2025. – Promocija knjige
„Sve moje je iz Bosne“ – autor Taik Ganić
Dirljiva i autentična priča o Bosni, njenim ljudima, mirisima i sjećanjima, napisana s puno emocije i ljubavi prema domovini.
22. oktobar 2025. – CABAres CABArei
Zijah Sokolović
Kultna predstava koja traje već decenijama, u izvedbi legendarnog Zijaha Sokolovića. Jedinstveno scensko iskustvo koje spaja humor, ironiju i životnu mudrost – bezvremenska lekcija o čovjeku, društvu i umjetnosti.
23. oktobar 2025. – Promocija knjige
„Glumac… je glumac… je glumac“ – autor Zijah Sokolović
Knjiga koja otkriva filozofiju i strast glumačkog poziva iz pera jednog od najautentičnijih umjetnika našeg vremena.
24. oktobar 2025. – Dječija predstava
„Čvrčak i travnički mravi“ – Fabrik Mini Teatar / GS TMT
Vesela i topla priča za najmlađe o prijateljstvu, radu i zajedništvu, ispričana kroz pjesmu, pokret i šarolike likove.
Ulaznice i informacije
Ulaznice za predstave „Državni lopov“ i „CABAres CABArei“ mogu se nabaviti na blagajni Centra za kulturu općine Travnik i u Foto Mediji.
Ulaz na ostale programe je besplatan.


