Danas je Travnik bio mjesto dirljivog susreta nekadašnjih stanara zgrade Čabruša, koji su tokom ratnih godina zajedno odrastali, dijeleći svakodnevne trenutke, prijateljstva i nezaboravne uspomene iz djetinjstva.
Inicijativa za ovo okupljanje potekla je još krajem prošle godine, a zahvaljujući zajedničkom trudu i entuzijazmu bivših stanara – danas odraslih ljudi rasutih širom Bosne i Hercegovine i svijeta – ideja je konačno realizovana. Okupljanje nije bilo samo podsjećanje na djetinjstvo, već i snažna poruka o vrijednosti zajedništva, prijateljstva i uspomena koje ni godine, ni udaljenost, a ni rat nisu mogli izbrisati.
Tokom devedesetih, dok je Bosna i Hercegovina prolazila kroz najteže dane svoje historije, zgrada Čabruša u Travniku bila je utočište mnogim porodicama. Uprkos svakodnevnim izazovima ratnog života, djeca su nalazila načine da se igraju, druže i održe međusobne veze. Organizovali su improvizirane turnire, igrali loptu, dijelili grickalice, stripove i prve simpatije. Hodnici zgrade i okolni prostor tada su im predstavljali pravo malo kraljevstvo.
Specijalna reportaža o ovom emotivnom susretu biće emitovana u dnevniku Kanal 6 televizije u ponedjeljak.







